احسان اله اژدری: تولید ۱۰ درصد شکر کشور در خراسان رضوی/ ۳۵۰ اشتغال مستقیم در کارخانه قند تربت‌حیدریه ایجاد شد

اژدری میزان تولید شکر در کارخانه‌های قند خراسان رضوی را ۱۵۰ هزار تن در سال عنوان کرد و گفت: این رقم معادل ۱۰ درصد تولید کشور است.

احسان‌ اژدری، عضو هیات مدیره صنایع همگن خراسان رضوی افزود: 20 درصد از این میزان تولید استان، به کارخانه قند تربت‌حیدریه اختصاص دارد.

وی با بیان اینکه قدمت کارخانه قند تربت‌حیدریه به سال 1329 هجری خورشیدی باز می‌گردد، گفت: در خراسان رضوی هفت کارخانه قند وجود دارد که 2 کارخانه چناران و تربت‌حیدریه در مالکیت آستان قدس رضوی است.

مدیرعامل کارخانه قند تربت‌حیدریه تصریح کرد: با وجود قدمت زیاد، اما همه ساله هزینه زیادی برای بروز کردن تجهیزات و تاسیسات کارخانه صرف می‌شود که یک نمونه نتایج آن، قرار گرفتن کارخانه در زمره صنایع فاقد زیان به محیط زیست کشور تلقی می‌شود.

اژدری تصریح کرد: این بدان خاطر است که بین سال‌های 93 تا 98 مبلغ 20 میلیارد تومان برای اجرای طرح تصفیه خانه هزینه و لذا از سال 99 دیگر این کارخانه در زمره صنایع آلاینده محسوب نمی‌شود.

وی گفت: همچنین برق مورد نیاز به میزان 11 مگاوات را خودمان تولید می‌کنیم و امسال نیز مبلغ 36 میلیارد تومان صرف هزینه نوسازی قطعات کارخانه صرف و نتیجه آن شد که از حیث راندمان تولید، درصد استحصال و کیفیت جزو پنج شرکت برتر کشور قرار گرفته‌ایم.

مدیرعامل کارخانه قند تربت‌حیدریه در ادامه به میزان اشتغالزایی و ظرفیت تولید کارخانه اشاره و اظهار کرد: اکنون برای 350 نفر اشتغال مستقیم و برای پنج هزار نفر در قالب هزار و 700 پیمانکار، کشاورز و بازرگان، اشتغال غیرمستقیم ایجاد کرده‌ایم.

اژدری مصرف روزانه کارخانه را، سه هزار تن چغندرقند اعلام کرد و گفت: این رقم معادل صدرصد ظرفیت اسمی و فصل کاری ما از آبان آغاز و تا بهمن ماه ادامه دارد و از 25 روز قبل هفتاد دومین بهره‌برداری خود را با دریافت چغندرقند به میزان 70 درصد از محصول استان و 30 درصد از دیگر نقاط کشور آغاز کرده‌ایم.

وی اظهار داشت: بر این اساس از آغاز فصل کاری امسال تاکنون 65 هزارتن چغندر جذب که 55 تن آن را، صرف تولید شکر کردیم.

مدیرعامل کارخانه قند تربت‌حیدریه میزان تولید شکر پارسال این کارخانه را، 75 هزار تن اعلام کرد و افزود: 35 هزار تن آن از محل چغندرقند و 40 هزار تن از شکر خام بود که با دولت تسویه کردیم.

اژدری همچنین گفت: امسال تاکنون 18 هزار تن از محل تصفیه شکر خام و 7500 تن از محل چغندرقند، شکر تولید کردیم و بنای ما آن است تا پایان فصل کاری، 200 هزارتن چغندر تحویل بگیریم که نیمی از آن از محل پیمان و تعهد خودمان و بقیه از نقاط غرب کشور و پیمان آزاد تامین خواهد شد.

عضو هیات مدیره صنایع همگن خراسان رضوی در ادامه به چالش‌ها و مشکلات کارخانه‌های چغندرقند اشاره و اظهار کرد: در خراسان رضوی با چالش بزرگ خشکسالی و کمبود آب مواجه هستیم و لذا چشم‌انداز خوبی برای آینده این واحدهای تولیدی متصور نیستم.

اژدری افزود: برای برطرف کردن مشکل باید سیستم آبیاری مزارع چغندرقند بروز شود زیرا اگر این اتفاق نیفتد تولید ما تنها وابسته به شکر خام خواهد بود.

وی اظهار کرد: البته در حوزه تولید، یک اتفاق بد دیگر نیز رخ داده و آن وجود دلالان چغندرقند می‌باشد.

اژدری همچنین گفت: مشکل دوم کمبود نقدینگی بین 500 تا 600 میلیارد تومان در فصل خرید چغندر است زیرا بانکها به سختی تسهیلات در اختیار تولید کنندگان قرار می‌دهند.

وی افزود: اهمیت این موضوع زمانی برای مسوولان بالادستی کشور بیشتر مشخص می‌شود که بدانند تنها ما در تربت‌حیدریه برای بالا بردن بنیه مالی کشاورزان حین تولید محصول، مبلغ 100 میلیارد تومان مساعده در قالب نقدینگی و بذر اصلاح شده خارجی در اختیارشان گذاشته و تصفیه آن را موکول به زمان خرید چغندرقند قرار دادیم.

اژدری به مشکل سوم اشاره کرد و افزود: در حالی که شکر سفید را کیلویی 18 هزار تومان باید بفروشیم، نرخ سندیکا 21 هزار و 900 تومان اعلام شده، اما دولت این نرخ را قبول ندارد و باید تابع دولت باشیم.

وی تصریح کرد: بدتر آنکه نرخ شکر خام را دولت کیلویی 550 تومان اعلام که البته به 730 تومان رساند، اما انجمن صنفی ما پیشنهاد داده کیلویی هزار و 85 تومان باید باشد که اختلاف این 2 نرخ نیز زیاد است.

مدیرعامل کارخانه قند تربت‌حیدریه در بخش دیگری گفت: هر چند محصول اصلی ما شکر در بسته بندی‌های مختلف است اما ملاس و تفاله یا خوراک دام به میزان 10 هزار تن در سال نیز تولید داریم و همچنین نخستین شرکت آستان قدس هستیم که وارد بورس شده ایم.

اخبار

نام
ایمیل
توضیحات
Captcha
کد امنیتی